V dnešnej dobe vzdelania si každý nájde svoju osobitnú metódu učenia. Niektorí sa zavrú do tichej miestnosti a ostanú hodinu nad učebnicou, iný su trošku pohodlnejší a učenie striedajú s Messengerom. Ak patríte do tretej kategórie, teda sa neviete naučiť aj tak-aj tak, týchto pár tipov je zaručene pre vás.
Je dobré mať sväticu učenia?
Ako som spomenul už na začiatku, niektorí z nás sa nechali zlákať mýtom: „Nájdi si jedno tiché miesto a na ňom sa vždy uč.“ Ak ste aj vy obeťou, okamžite tento návyk zmeňte. Pri učení istej látky je dobré sa poprechádzať po celom dome. Takže fyziku v izbe, matiku v kuchyni, dejepis v pivnici… No, psycholgické experimenty s dobrovoľníkmi zašli ešte ďalej. Dobrá je aj zmena dennej doby učenia a ani hudba v slúchatkách nie je na škodu. Ide o to, že mozog si vytvára asociácie rôznych vecí. Napr. ako keď pomyslíte na hrniec, vzápätí sa vám vybaví aj to, že ste zabudli vypnúť sporák. Takisto keď si vybavíte vlastnú izbu, hneď vás napadne aj vzorec na hustotu. A keď si spomeniete kedy sa narodil Chalupka, vybaví sa vám spomienka na myš, ktorú ste videli v pivnici. A teda čím viac rušivých faktorov, tým viac asociácií a aj učiva v hlave.
Testujme sa
Početné výskumy taktiež dokázali jedno – je dobré sa testovať. Či už otázky kladiete sami sebe alebo vám s tým pomáha kamarát, je to efektívne. Prednášanie učiva pred zrkadlom, pri večeri rodičom alebo v práci kolegom je tiež nápomocné, pretože všetko funguje na rovnakom princípe- pochopenie učiva a zavedenie ho do praxe a každodenného života. Pretože, len ak nad učivom premýšľame v kontextoch, využívame ho a pracujeme s ním, vryje sa nám do mozgu.
Zdriemnite si
Môže to znieť zvláštne, no spánok alebo iba obyčajný šlofík je jednou z najefektívnejších pomôcok učenia. Možno už ste počuli o výskumoch, ktoré dokázali, že v spánkovej fázi REM (Rapid Eye Movement) je aktivita mozgu porovnateľná s aktivitu počas bdenia! Ako je možné, že mozog cez noc pracuje? Je to jednuduché. Predstavte si váš bežný deň – vstanete, umyjete sa, cestou do práce stretnete kamaráta zo strednej, v práci vám šéf vynadá, po práci musíte pomôcť dieťaťu s projektom z angličtiny… je to jednoducho veľmi veľa informácií pre bežný ľudský mozog. Preto mozog cez noc vytrieďuje informácie na zbytočné (zabudnete) a dôležité (zapamätáte si). Keď sa snažíte niečo po príchode domov naučiť, vy neprechádzate po naučení týmto procesom. No ak si zdriemnete, tento proces sa udeje a informácia sa vám zapíše dokonale.
Je bifľovanie dobré?
Ak mám pravdu povedať… z krátkodobého hľadiska je to to najlepšie čo môžete urobiť. Ako to myslím? Ak ste v rannom autobuse a v škole máte o tridsať minút písomku, je to dobrá voľba, no po písomke všetko zabudnete. Teda učivo bolo o hlavy uložené iba na test a nič iné z neho nemáte. Poobede sa dostanete do stavu ako ráno – nič neviete. Rozfázované učenie je naproti tomu perfektná voľba. Ak sa učíte nemčinu v siedmom ročníku a chcete ju mať v hlave až do strednej školy, je vysoká pravdepodobnosť, že ak sa to budete učiť po dňoch, vaše prianie sa vám splní.
Ak sa vám moje tipy zdajú hlúpe môžete si ich aj overiť na nejakých psychologických stránkach. V modernej spoločnosti sa zakorenili mnohé mýty a ja som sa ich pre vás pokúsil v tomto článku vykoreniť. Veľa šťastia do učenia!