Surová zelenina obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok ako sú vitamíny, sacharidy, organické kyseliny, minerálne soli, makro aj mikro elementy. Dôležitou súčasťou je aj vláknina, ktorá zohráva podstatnú úlohu v tráviacom trakte, napomáha nielen dobrému fungovaniu čriev ale môže byť nápomocná napríklad aj pri redukčnej diéte. A ak k nim pridáte bylinky na chudnutie, úspech máte zaručený. Poďme si ale niečo povedať o zelenine. Častokrát sú najzdravšie práve tie najnenápadnejšie a najľahšie dostupné druhy.
O priaznivých účinkoch cibule netreba nikoho presviedčať. Obsahuje baktericídne a antibiotické zlúčeniny, éterické silice, enzýmy, vitamíny C, B¹, B², karotén a minerálne soli ako je draslík, fosfor a síra. Pri pravidelnej konzumácii znižuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi a navyše má aj močopudné účinky.
Cenným „liekom“ je aj kapusta. Okrem vitamínov A, C, B¹, B², PP a K obsahuje vápnik, fosfor, draslík a síru. Vylisovaná šťava má veľmi dobré účinky pri liečbe žalúdočných vredov a chronických chorôb sleziny a pečene. Kapustu je možné aplikovať aj zvonka pri zápaloch kože, popáleninách a ekzémoch.
Paprikasi získala u nás popularitu pomerne nedávno. Je priam nabitá zdraviu prospešnými látkami a doporučuje sa pri avitaminóze a nedostatku minerálov. Obsahuje sacharidy, pektíny, éterické silice, saponíny, prírodné farbivá a celý súbor vitamínov od A až po K. Pri málo pálivých odrodách sa doporučuje jesť aj semená kvôli vysokému obsahu zdravého tuku a baktericídneho kapsaicínu.
Často by sme mali siahnuť aj po tradičnej, jesennej zelenine – tekvici. Je to nielen chutná ale aj liečivá rastlina. Dužina tekvice obsahuje sacharidy, minerálne soli, vitamíny A, B, C a PP a jej semená navyše aj tuky, fytosteroly a zlúčeniny nazývané kukurbitacíny – látky účinne ničiace cudzopasné parazity v čreve. Tekvicu môžete podávať pri problémoch s močovým mechúrom, pri poruchách látkovej výmeny a krvného obehu.