Kúpeľňa je prirodzene asi tým najvlhším miestom v domácnosti. Pokiaľ hovoríme o primeranej vlhkosti, nemusíme nič riešiť. Problém nastáva vtedy, ak ju nevieme za nič na svete vysušiť. Začínajú nám vlhnúť steny a plesne si môžu začať rásť jedna radosť. Ako to zmeniť? Čítajte ďalej.
- Úplne najjednoduchším riešením, je zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Ak máte v kúpeľni okienko, nechávajte ho otvorené na vetračku a počas teplých mesiacov pokojne aj dokorán. Nainštalujte si však naňho sieťku. Sprchovanie s kvantom hmyzu, nie je nič príjemné.
- Z kúpeľne, by ste mali odstrániť všetko, čo vlhkosť zvyšuje. Reč je najme o mokrej bielizni. Preto ju nikdy nesušte v tomto priestore. Sušiak umiestnite do spálne, alebo inej- suchšej miestnosti. Problémom môžu byť i vlhké uteráky, a to hlavne pri viacpočetných rodinách. Zaveste si ich preto radšej niekam inam. Koberčeky síce spĺňajú svoju praktickú funkciu, zároveň však v sebe udržiavajú vlhkosť, takže sa ich radšej zbavte. Celkovo, by ste v kúpeľni nemali skladovať žiadne textílie.
- Po tom, ako sa okúpete, alebo osprchujete, sa snažte poutierať vo vani a na dlážku naniesť čo najmenej vody. Ak sa tak stane, poutierajte ju do sucha handrou. Dobrým riešením je i intenzívnejšie vykurovanie. Radiátor nastavte na najvyšší prevodový stupeň. Zaplatíte síce o čosi viac za elektrinu, na oplátku však nebudete musieť kúpeľňu rekonštruovať každý druhý rok.
- Veľmi dobrým riešením je i pohlcovač vlhkosti. kúpite si ho v bežnej drogérií za pár eur. Väčšinou sa do neho vkladajú tablety, ktoré absorbujú prebytočnú vlhkosť. Tie je potrebné meniť ihneď potom, ako sa celkom rozpustia a tekutinu v zásobníku pravidelne vylievať.
- Ak je problém s vlhkosťou naozaj extrémny, budete musieť siahnuť po trošku radikálnejších riešeniach. Do kúpeľne umiestnite elektrický ohrievač a nechajte ju úplne vysušiť. Následne ošúchajte farbu a pokojne i omietku zo stien. Celú kúpeľňu vymaľujte špeciálnou farbou proti plesniam a vlhkosti. Ešte radikálnejším riešením sú špeciálne omietky.