Keď podnikáme a máme viacero strojov, môže sa nám stať, že vo faktúre od dodávateľa elektrickej energie sa nám objaví neočakávaná položka , ktorá sa volá poplatok či pokuta za nedodržanie účinníka.
Čo to ten účinník vlastne je. Je to matematicky povedané kosínus uhla , ktorý sa vypočíta ako pomer činného výkonu k zdanlivému výkonu.
Aký je to činný výkon? No to je ten , ktorý potrebujete, aby vaše zariadenie pracovalo ,aby sa činilo a vy aby ste z neho mali osoh.
Aký je to zdanlivý výkon? No to je ten, ktorý dodávate do zariadenia, respektíve odoberáte od vášho dodávateľa elektrickej energie. Toto platíte. Toto máte vo faktúre.
Všetok zdanlivý výkon žiaľ nie je výkonnom činným. Nie celý sa Vám premení na prácu Vášho zariadenia , časť z neho sa využije na vytvorenie magnetického poľa vo vašom zariadení- stroji.
Bez magnetického poľa by sa stroj netočil. Pozor nepôjde o obyčajný súčet . Súčet je to tzv. vektorový. Dosť bolo matematiky. Poďme k veci. Váš stroj, motor, zariadenie niekedy skrátka dodáva do verejnej elektrickej siete tzv. jalový výkon. Norma predpisuje aký má byť účinník. Keď je to číslo 0,95 nič sa nedeje, keď je to viac ale zároveň menej ako 1 –tiež sa nič nedeje. Ale beda pre beda, ak to číslo je menšie. Vtedy príde pokuta. Pokiaľ iba raz a je v desiatkach euro hromžíme, keď sa to však opakuje a pokuta nedajbože stúpa- trhanie vlasov, búchanie po stole, či návšteva krčmy nám nepomôže.
Nepomôže ani telefonovať na elektrárne- iba sa viac rozčúlime ,ak si vypočujeme:
„ V prípade, že si želáte informácie o faktúrach- stlačte jednotku…“
S telefónnym automatom si skrátka „ nepokecáte“, akurát tak Vás trafí šľak. Treba zájsť radšej za elektrikárom a ten Vám povie, že sa to dá vyriešiť. Poradí Vám aj ako. Používa sa na to kompenzácia- to je taký kondenzátor, ktorý k Vašej mašine treba pripojiť a je to!