Ste oboznámení s týmito situáciami?
· Dieťa zaspáva iba vtedy, keď ste v jeho blízkosti.
· Často proces zaspávania trvá od 40 minút do 2 hodín;
· Dieťa sa dlho otáča a nemôže zaspať;
· Počas noci sa dieťa môže prebudiť 4 až 15 krát.
Dospieť k duševnému a fyzicky zdravému dieťaťu, je túžbou každej matky. Správne usporiadanie režimu dňa predstavuje polovicu úspechu výchovy a vývoja dieťaťa. Vaším cieľom je efektívne zorganizovať obdobia odpočinku a bdelosti. Kvalitný spánok je životne dôležitý, hoci to neznamená, že je ľahké dať dieťa do postele.
Dôvody, prečo deti nechcú ísť do postele:
· Uistite sa, že dieťa nie je hladné . Najčastejším dôvodom, prečo sa dieťa prebúdza v noci je hlad. Každé dieťa je individuálne, takže rodičia by sa mali naučiť rozlíšiť, ako často je dieťa skutočne hladné.
· Uistite sa, že dieťa nie je smädné . Dbajte na to, aby dieťa v priebehu dňa požívalo dostatok tekutín.
· Dieťa je príliš unavené alebo nervózne. Pred odchodom do postele sa odporúča udržiavať pokojnú a vyváženú komunikáciu s dieťaťom či mu prečítať rozprávku aby sa duševne upokojilo.
· Uistite sa, že dieťa bolo počas bdenia dostatočne aktívne. Nervový systém detí je stále nestabilný, deti (rovnako ako dospelí) potrebujú pohyb a aktivitu, aby sa uvoľnili a utíšili.
· Zúbky. To je ďalší dôvod, prečo dieťa nespí. Toto obdobie je jednoducho potrebné prežiť, môže sa len zmierniť. Jemne masírujte ďasná prstom alebo špeciálnym silikónovým štetcom, čo vám pomôže zmierniť nepohodlie spôsobené zúbkom. Na upokojenie citlivých ďasien môže byť dieťaťu ponúknuté chladné jedlo. Aby sa upokojila bolesť a zápal, odporúča sa používať gély predávané v lekárni. Kojenie v noci je najťažšie, pretože v ležiacej polohe nastáva tlak na hlavu a čeľusť, čo vytvára ešte väčší nepríjemný pocit. To môže spôsobiť úzkosť, koliku a ovplyvniť chuť do jedla.